Jesteś tutaj

Kościół w Nieboczowach

Realizacja kościoła rzymsko – katolickiego wraz z zagospodarowaniem terenu w Nieboczowach w Gminie Lubomia

Projekt:  2013r.

Realizacja:  zakończenie w 2016r.

Inwestor: Rzymsko – Katolicka Parafia pw. św. Józefa Robotnika w Nieboczowach

Kubatura budynku:  5040,0m3

Powierzchnia użytkowa budynku:  605,70m2

 

Zakres opracowania obejmował wykonanie inwentaryzacji elementów istniejącego wyposażenia kościoła pw. Św. Józefa Robotnika w Nieboczowach wraz z wykonaniem opinii technicznej mającej na celu umożliwienie podjęcia decyzji co do ich wykorzystania i ewentualnego przeniesienia do nowoprojektowanego kościoła; wykonanie projektu budowlano-wykonawczego we wszystkich branżach wraz z projektem zagospodarowania terenu; wykonanie projektu wnętrza kościoła z ewentualnym wykorzystaniem elementów kościoła w Nieboczowach.

Budynek kościoła zaprojektowaliśmy na planie krzyża  jako  jednonawowy, przecięty  transeptem.  Całość  przykryta została dachami dwuspadowymi o kącie nachylenia 40°. Na środku elewacji frontowej zaprojektowaliśmy wieżę, przez którą prowadzi główne wejście do kościoła.

Bryła budynku nawiązuje do istniejącego kościoła w Nieboczowach, natomiast zwieńczenie wieży i sygnaturki oraz zastosowane materiały – drewno, tynk silikonowy i łupek w sposób nowoczesny odnoszą się do pierwotnego drewnianego kościółka z Nieboczów, który obecnie znajduje się na terenie skansenu w Chorzowie. Całości nadaliśmy współczesny charakter, z zachowaniem poszanowania dla tradycyjnej formy.