Ceglok

Przestrzeń biurowa

Poprzemysłowy budynek kopalni zaadaptowany na nowoczesną przestrzeń biurowo-komercyjną

Parterowy budynek administracyjny dawnej kopalni Rymer znajdował się w momencie zaczęcia prac projektowych w złym stanie technicznym. Należało wzmocnić konstrukcję nośną ścian oraz więźbę dachową oraz zabezpieczyć budynek przed szkodami górniczymi. Wymieniono pokrycie dachowe na nowe, poprawiono termikę budynku, zmieniono układ pomieszczeń, dodano nowe, zatopione w ziemię i wykorzystujące mur oporowy z betonu architektonicznego, wejście do piwnicy, w której urządzono pomieszczenia techniczne oraz magazynowe.

Ze względu na charakter budynku zbudowanego z cegły, zdecydowano o zachowaniu tej cechy i podkreśleniu jej poprzez dobudowę charakterystycznego portalu wejściowego oraz ekspozycję materiału we wnętrzach.

Sama przestrzeń biurowa skłąda się z dużej sali dla 20 pracowników, sali konferencyjnej, gabinetów administracji, pomieszczenia serwerowni (zlokalizowanego w dawnej kasie kopalni), drukarni, oraz zaplecza kuchennego ze strefą jadalnianą. Mimo tradycyjnego wyglądu, zastosowano nowoczesne materiały wykończeniowe, takie jak biurowe wykładziny podłogowe, łatwe w utrzymaniu w czystości czy specjalny sufit podwieszany polepszający akustykę w sali konferencyjnej.

Po rewitalizacji budynek stał się ważnym punktem usługowym w okolicy, oferującym strefę biurową wysokiej jakości oraz lokale na wynajem, mieszczące w większości funkcje o charakterze medycznym i fizjoterapeutycznym. Dzięki zachowaniu dawnej formy i charakteru jest pozytywnie odbierany przez okolicznych, związanych z kopalnią Rymer, mieszkańców.

Przebudowa, nadbudowa budynku byłej kopalni Rymer i adaptacja do funkcji komercyjnej

Obiekty komercyjne
Rybnik