Dom w lesie

Korespondujący z naturalnym otoczeniem dom jednorodzinny

Korespondujący z naturalnym otoczeniem dom jednorodzinny

Korespondujący z naturalnym otoczeniem dom jednorodzinny

Otoczenie

Kontekstem dla architektury była bliskość lasu i działka wypełniona drzewami - w większości wysokimi dębami i brzozami. Przy projekcie trzeba było wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu - działka jest naturalnie opadająca na południowo-zachodnią stronę.

Mimo tego budynek udało się wpisać w teren, w części budynku obniżając poziom parteru, otwierając jadalnię z salonem na pobliski krajobraz i tworząc podwyższoną dzienną przestrzeń. Z ukształtowania terenu korzysta również obszerny taras, tworząc szerokie platformy stopniowo opadające do wysokości trawnika. Tym samym budynek udowadnia, że nierówny może być ogromną zaletą, a nie trudnością.

Bryła

Forma budynku wynika z "typowej" bryły, podzielonej na dwie części i przesuniętej tak, by były równoległe wobec krawędzi działki (teren ma kształt trapezu). Rozsunięcie pozwoliło utworzyć wewnątrz reprezentacyjny hall, zarówno na parterze jak i na piętrze, spinający komunikacyjnie pozostałe pomieszczenia. Zastosowano przeszklone drzwi wejściowe oraz szerokie, dwu-szkrzydłowe drzwi tarasowe, dzięki czemu podchodząc do domu nie widzimy ściany, ale zieleń po drugiej stronie budynku. Tym samym cały hall staje się strefą przejściową między wnętrzem a zewnętrzem, pozwalając na przenikanie jednego z drugim. Efekt dopełniają szerokie i wysokie na 2 metry okna w części dziennej, doświetlające wnętrze i nadające porannej czynności picia kawy iście magicznego charakteru.

Piętro zostało wspornikowo cofnięte względem obrysu parteru, poprawiając proporcje bryły i stanowiąc wyraźnie rozróżnienie między strefą dzienną a prywatną.

Materiały

Architektura czerpie dużo z otoczenia, również na elewacjach. Przodują dwa rodzaje materiału - kamień i drewno. Ten pierwszy, w formie klinkierowej cegły pokrywa elewację na parterze, nadając ścianom charakterystycznej tekstury i odporność na warunki pogodowe. Wyżej zastosowano elewację z drewna, która, pomimo nabytych pod wpływem słońca wykrzywień, starzeje się w piękny i unikalny sposób, podkreślając naturalny charakter całego założenia. Całość dopełnia pokrycie dachowe z łupka - czarnej skały wulkanicznej, niespotykany w okolicy i na pewno wyróżniający się na tle wszechobecnej dachówki czy blachy mocowanej na rąbek.

Technologia

Realizacja stała się po części poligonem dla testowania nowych rozwiązań, z których nasze biuro korzysta po dziś dzień. Budynek został wyposażony w Gruntowy Wymiennik Ciepła - rozwiązanie naturalnie obniżające temperaturę wnętrza w lecie i utrzymujące temperaturę zimą. Wykonano kominek z płaszczem wodnym oraz panele solarne, podgrzewające wodę użytkową bez użycia energii z sieci.

Ze względu na śląskie, nie cieszące się dobrą sławą powietrze, zaprojektowano centralę wentylacyjną z rekuperacją oraz filtrami, chroniącymi wnętrze przed zanieczyszczeniami powietrza. W całym budynku zastosowano ogrzewanie podłogowe, którego jedną z zalet jest lepsza dystrybucja ciepła i mniejszy efekt cyrkulacji powietrza, skutkujący mniejszym zakurzeniem. Budynek wyposażono również w odkurzacz centralny.

Projekt budowlano-wykonawczy domu jednorodzinnego w Rybniku

Projekt budowlano-wykonawczy domu jednorodzinnego w Rybniku

Projekt budowlano-wykonawczy domu jednorodzinnego w Rybniku

Projekt budowlano-wykonawczy domu jednorodzinnego w Rybniku

Typ:

Zabudowa mieszkaniowa

Lokalizacja:

Rybnik

Inwestor:

prywatny

Rok projektu:

2011

Rok realizacji:

2015

Status:

Zrealizowany