Zbiornik na potoku Wójtowianka

Publiczna przestrzeń parkowa na terenie zbiornika retencyjnego

Atrakcyjna przestrzeń miejska zaprojektowana z myśą o bioróżnorodności

Projekt pod nazwą Zagospodarowanie zbiornika na potoku Wójtowianka w Gliwicach to przede wszystkim projekt dostępnej dla każdego atrakcyjnej miejskiej przestrzeni. Zagospodarowanie zbiornika pełnić ma funkcję wypoczynkową, rekreacyjną, ekologiczną i hydrologiczną. Cały teren został przystosowany dla osób niepełnosprawnych, a także został wyposażony w niezbędną bazę sanitarną.

Bioróżnorodna przestrzeń

Głównym założeniem projektu jest wprowadzenie na teren zbiornika ruchu pieszego i rowerowego poprzez sieć ciągów komunikacyjnych, wijących się w górnych i dolnych częściach zbiornika, meandrujących wokół zaprojektowanej bujnej zieleni. To zieleń ma być jednym z dominujących elementów zagospodarowania całego zbiornika Wójtowianka. W projekcie uwzględniono przede wszystkim rośliny rodzime, o charakterze naturalnym, dodatkowo obszar posiadać będzie funkcję biocentryczną, czyli pożyteczną dla ptaków i owadów. Założeniem projektu zieleni jest poprawa bioróżnorodności terenu, który wzbogacony zostanie o nasadzenia roślin typu: krzewy, byliny, drzewa. Krajobraz wzbogacać będą także łąki kwietne, wypełnione roślinnością miododajną oraz ważne dla ekosystemu łąki podmokłe. Wytchnienia będzie można więc zaznać na wtapiających się w teren drewnianych platformach, usytuowanych na skarpach zbiornika, wyposażonych w zadaszone siedziska, zestawy piknikowe i ozdobionych rzeźbami zwierząt.

Wyposażenie

W północnej części terenu zaprojektowany został mini park z wiatą rekreacyjną, ławkami, zestawami piknikowymi i leżakami. Zaś w południowej części założenia, osoby lubiące aktywność fizyczną będą mogły trenować w siłowni plenerowej, wyposażonej w urządzenia rozwijające różne partie mięśni. W tej części projektowanego terenu miejsce znalazł również niezwykle atrakcyjny plac zabaw dla dzieci, z dominującą nad zbiornikiem zabawką – rzeźbą wilka. Posiadacze czworonogów będą mogli zaś wspólnie spędzać czas ze swoimi pupilami na specjalnie zaprojektowanym wybiegu dla psów.

Całe zagospodarowanie, o pow. ok. 94 000 m2, stanie się miejscem sensorycznych aktywności dzięki zaprojektowanej zieleni, ożywającej w różnych porach roku, tablicom edukacyjnym i dzięki różnorodnym materiałom, z których wykonane zostaną elementy architektoniczne i ciągi komunikacyjne - kamień, drewno, nawierzchnia asfaltowa i mineralno – żywiczna. Ciągi komunikacyjne, plac zabaw i północny plac rekreacyjny zostały oświetlone, i tym samym zaprojektowana przestrzeń będzie bezpieczna i atrakcyjna również w porach wieczornych.

Zagospodarowanie zbiornika na potoku Wójtowianka w Gliwicach

Zagospodarowanie